5 квітня 1710 року у місті Бендери (сучасна Молдова) було прийнято договір, укладений між обраним гетьманом Пилипом Орликом та козацькою старшиною і козаками Війська Запорозького. Документ більш відомий як Конституція Пилипа Орлика або перша Конституція України. Це унікальний правовий документ, що є неспростовним доказом високого рівня розвитку правової та політичної культури усього українського суспільства XVIII століття.
Сьогодні, в період повномасштабної війни, Україна переживає докорінні зміни, запроваджуючи структурні реформи і модернізуючи ряд секторів національної економіки. Успіх багатьох починань неможливий без гідної правової основи, закладеної в нашу державність, як і правопорядок неможливий без конституційної культури та конституційного поля, завдяки чому ми впевнено рухаємося до європейської демократичної спільноти.
Саме Конституція України є нашим дороговказом і головним арбітром. Переконаний, що завдяки демократичним здобуткам українського громадянського суспільства значення конституційної культури, зокрема імперативної дії Основного Закону України, в нашій країні лише зростає. Особиста відповідальність і небайдужість до того, яким шляхом рухатиметься наша держава, яким буде завтрашній день для прийдешніх поколінь, – це міцна громадянська позиція, що консолідує мільйони українців, робить нас європейцями за духом і кров’ю.
Наші громадяни з гідністю відстоюють конституційні права та конституційний лад у державі: починаючи з оборони країни на лінії фронту, де українці чинять героїчний опір світу імперського авторитаризму, військової агресії та системного знецінення людини, до численних волонтерських та громадських об’єднань. Це і є перезавантаження країни – прагнення діяти та запроваджувати докорінні зміни, завдяки яким громадяни матимуть максимальні можливості для реалізації, завдяки яким країна стане технологічно і економічно розвинутою.
Українці достойно складають цей іспит на початку ХХІ сторіччя, в якому ефективними насамперед стають ті країни та суспільства, де цінуються свобода, незалежність, демократія, чесна конкуренція, відкритість, повага до інших культур та народів.
Від усієї Республіки Молдова та від себе особисто вітаю з Днем Конституції України!
Впевнений, нашу сильну європейську державу чекає щасливе майбутнє!
Слава Україні!
Почесний Консул Республіки Молдова
Микола Скрипковський