24 травня, у третій день свого візиту, Микола Скрипковський відвідав наметове містечко для біженців з України у селі Паланка.
Молдова часто сприймається як транзитна країна для українців, що тікають від війни.Так, багато хто перетинає кордон і їде далі – до Польщі, Румунії, Італії. Але є й ті, хто залишається, щоб бути ближче до домівки.
Паланка – головний хаб для прибуття біженців. “Найгарячіші” дні були на початку війни, коли від шоку та страху люди стояли у величезних чергах. Зараз натовпу немає – автобуси приїжджають в основному з Одеської чи Миколаївської області.
В пунктах пропуску на кордоні та транзитних пунктах надається невідкладна допомога, створено базові умови проживання в центрах розміщення біженців, надається грошова допомога та послуги з захисту біженців з групи ризику або з особливими потребами.
Паланка – хороше місце для того, щоб скористатися автобусами та дістатися до інших міст чи навіть країн. А ще тут можна почати планувати свої перші дні після вимушеного переїзду.
Палатки мають площу 20 і 10 кв.м, системи вентиляції, кондиціонування та обігріву, щоб людям було там комфортно. В середині містечка облаштовані ліжка та столи, де можна переночувати та поїсти.
Біженців безкоштовно забезпечують гарячою їжею та напоями, засобами гігієни, базовими речами для дітей, кормом для домашніх улюбленців. Є вільний доступ до мережі інтернет. Цілодобово чергує поліція, МНС, медична служба. Також можна отримати консультацію психолога.
Тут же працюють члени команди реагування у надзвичайних ситуаціях ACTED. Безкоштовні автобуси перевозять біженців до Кишинева, інших міст Молдови чи Румунії. Співробітники ACTED перебувають в Паланці з 4 березня. Вони розповсюджують сім-картки, допомагають збирати все необхідне для потреб біженців.
“Дуже складно вживати слово “біженці”, адже ці люди кожного дня думають про те, щоб повернутися. Дехто навіть їздить туди-сюди: навідує стареньких батьків, перевіряє квартиру чи будинок, забирає потрібні речі. Але ті, хто вирішив лишитися й спробувати впорядкувати своє життя – завжди отримають тут матеріальну, інформаційну, медичну, юридичну, психосоціальну підтримку” – резюмував враження від поїздки у Паланку Микола Скрипковський.